Site Loader

CarPlay to innowacyjna funkcja firmy Apple, która umożliwia bezproblemowe połączenie Twojego iPhone’a z systemem multimedialnym w samochodzie. Dzięki CarPlay możesz bezpiecznie korzystać z wielu funkcji swojego iPhone’a podczas jazdy. W tym artykule omówimy, jak używać CarPlay i jak łatwo je połączyć z pojazdem.

Jak uruchomić CarPlay? – krok po kroku

1. Sprawdź kompatybilność:

Przed rozpoczęciem korzystania z CarPlay, sprawdź, czy twoje urządzenie i samochód są kompatybilne. Wiele nowszych modeli samochodów wspiera CarPlay, ale warto to potwierdzić w dokumentacji pojazdu.

Aby dokładnie sprawdzić listę samochodów, które są wyposażone w funkcję CarPlay zajrzyj na stronę Apple -> https://www.apple.com/ios/carplay/available-models/

2. Upewnij się, że Twój iPhone jest kompatybilny:

CarPlay jest obsługiwane przez iPhone 5 i nowsze modele. Upewnij się, że masz zaktualizowane oprogramowanie na swoim iPhone do najnowszej wersji.

Ponadto musisz mieć włączoną funkcję Siri w swoim telefonie, aby móc aktywować CarPlay.

3. Połącz CarPlay z Twoim samochodem:

Po potwierdzeniu kompatybilności, przejdź do następujących kroków:

 • Podłącz iPhone’a kablem USB do portu w samochodzie:
  • Użyj oryginalnego kabla USB, aby podłączyć iPhone do portu USB w samochodzie.
 • Aktywuj CarPlay na ekranie Twojego pojazdu:
  • Włącz silnik samochodu i na ekranie multimedialnym wybierz opcję CarPlay.
 • Udziel pozwolenia na połączenie:
  • Przy pierwszym połączeniu, zazwyczaj pojawi się monit na ekranie samochodu oraz na iPhonie, aby zezwolić na korzystanie z CarPlay. Udziel pozwolenia.

4. Nawigacja za pomocą CarPlay:

Głównym celem CarPlay jest umożliwienie korzystania z telefonu w sposób bezpieczny podczas jazdy. Oto kilka podstawowych funkcji:

 • Mapy Apple – nawiguj bezpiecznie dzięki Mapom Apple, otrzymując wskazówki głosowe i przeglądając mapę na ekranie samochodu.
 • Muzyka – odtwarzaj ulubioną muzykę z aplikacji Apple Music lub innych obsługiwanych aplikacji muzycznych.
 • Komunikacja – wykorzystuj Siri do wykonywania połączeń telefonicznych, wysyłania wiadomości tekstowych i zarządzania kalendarzem bez konieczności korzystania z rąk.
 • Aplikacje firm trzecich – korzystaj z aplikacji kompatybilnych z CarPlay, takich jak Spotify, WhatsApp, czy Podcasts.

5. Bezprzewodowe połączenie (opcjonalne):

W niektórych pojazdach CarPlay obsługuje także bezprzewodowe połączenie. W tym przypadku, upewnij się, że zarówno samochód, jak i iPhone, są skonfigurowane do obsługi tej funkcji.

6. Dostosuj ekran CarPlay:

Na ekranie samochodu możesz dostosować układ ikon i ustawienia CarPlay zgodnie z własnymi preferencjami. Możesz przenieść i zmieniać położenie ikon, aby uzyskać łatwy dostęp do najważniejszych aplikacji.

7. Zakończ połączenie:

Gdy zakończysz jazdę, odłącz iPhone od portu USB, aby zakończyć połączenie CarPlay.

Największe zalety Apple CarPlay

 1. Dostępność aplikacji: CarPlay obsługuje nie tylko aplikacje Apple, ale także aplikacje innych firm. Niektóre popularne aplikacje dostępne w CarPlay to Spotify, Google Maps, Waze, Audible, WhatsApp i wiele innych. Sprawdź App Store na swoim iPhone’u, aby dowiedzieć się, które z Twoich ulubionych aplikacji są zintegrowane z CarPlay.
 2. Sterowanie głosowe za pomocą Siri: Siri, osobisty asystent w urządzeniach Apple, odgrywa kluczową rolę w CarPlay. Możesz używać komend głosowych, aby odtwarzać muzykę, wysyłać wiadomości, ustawiać nawigację i wiele innych. Wystarczy wciśnąć przycisk głosowy na kierownicy lub użyć komendy “Hej Siri”.
 3. Odtwarzanie muzyki: dostęp do ulubionej muzyki podczas jazdy jest niezwykle łatwy dzięki obsłudze aplikacji muzycznych, takich jak Apple Music czy Spotify. Kierowcy mogą przeglądać swoje listy odtwarzania, wybierać utwory i regulować głośność bezpośrednio z panelu CarPlay.
 4. Bezpieczeństwo podczas jazdy: poprzez zminimalizowanie interakcji z telefonem podczas jazdy, CarPlay przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Intuicyjny interfejs i sterowanie głosowe umożliwiają obsługę funkcji bez odrywania wzroku od drogi.

Podsumowanie

CarPlay to doskonałe narzędzie, które sprawia, że korzystanie z funkcji iPhone’a podczas jazdy staje się bezpieczne i wygodne. Upewnij się, że masz zaktualizowane oprogramowanie zarówno na iPhonie, jak i w samochodzie, aby cieszyć się pełnym potencjałem tej funkcji. Teraz, gdy wiesz, jak podłączyć i używać CarPlay, możesz bezpiecznie korzystać z funkcji swojego iPhone’a podczas każdej podróży samochodem.

Sprawdź nasze inne artykuły: