Site Loader

Firma Apple po wielu latach namawiania przez Google, zamierza przyjąć standard Rich Communication Services (RCS). Przedstawiciel Apple poinformował, że wsparcie dla RCS zostanie dodane w przyszłym roku.

“W przyszłym roku dodamy obsługę RCS Universal Profile, standardu obecnie publikowanego przez GSM Association. Wierzymy, że RCS Universal Profile zapewni lepsze doświadczenie interoperacyjności w porównaniu do SMS-ów lub MMS-ów. Będzie to działać równolegle z iMessage, który nadal pozostanie najlepszym i najbardziej bezpiecznym doświadczeniem komunikacji dla użytkowników Apple.”


Zjednoczenie już w przyszłym roku

Według Apple, RCS będzie “działać równolegle z iMessage” i poprawi komunikację między użytkownikami iPhone’ów a Androidami. iMessage pozostanie domyślnym środkiem komunikacji między iPhone’ami, a RCS zastąpi istniejące standardy SMS i MMS. SMS-y i MMS-y pozostaną dostępne jako alternatywa, gdy zajdzie taka potrzeba.

Rich Communication Services to protokół komunikacyjny opracowany i przyjęty przez Google. Firma przekonała producentów innych smarfonów czy operatorów sieciowych do przyjęcia tego standardu, ale Apple opierało się temu. Google starało się przekonać Apple do przyjęcia RCS poprzez długotrwałą kampanię reklamową. Obejmowała ona billboardy, stronę internetową, presję mediów społecznościowych i wiele więcej.

Google wywiera marketingowo presję na Apple

Google posiada stronę internetową “Get the Message” od sierpnia 2022 roku, na której wzywa Apple do “naprawienia tego, co jest zepsute”. W tym roku nawet Samsung dołączył do kampanii PR, publikując dziwną reklamę, w której “Romeo” z zielonymi bańkami i “Julia” z niebieskimi bańkami nie mogli być razem z powodu oporu Apple przed przyjęciem RCS.

“Zielone bańki i niebieskie bańki chcą być razem” – głosiła reklama Samsunga, która zawierała również hashtag #GetTheMessage używany przez Google do swojej kampanii w mediach społecznościowych.

W przeciwieństwie do MMS-ów i SMS-ów oraz standardów używanych przez Apple do wiadomości tekstowych, RCS obsługuje wiele więcej funkcji. Między innymi: zdjęcia i filmy o wyższej rozdzielczości, wiadomości dźwiękowe oraz większe rozmiary plików. Dodaje również lepsze szyfrowanie dla rozmów między iPhone’ami a Androidami, reakcje emoji na różnych platformach i większą niezawodność czatów grupowych na różnych urządzeniach.

RCS – co daje użytkownikom?

Wskaźniki pisania w czasie rzeczywistym, potwierdzenia przeczytania, lepsze zdjęcia i filmy oraz znacznie ulepszone czaty grupowe będą standardem na iPhone’ach i telefonach z Androidem. To wszystko dzięki RCS. Położą one kres frustracji, jakiej doświadczają niektórzy użytkownicy iPhone’a podczas prób komunikacji z właścicielami smartfonów z Androidem. Apple twierdzi, że chociaż RCS poprawia bezpieczeństwo przesyłania wiadomości na różnych urządzeniach, nie jest tak bezpieczny jak iMessage.

Według Apple, RCS zapewni użytkownikom możliwość udostępniania swojej lokalizacji innym osobom w wątkach tekstowych za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Podobnie jak iMessage, RCS będzie działać nie tylko przez sieć komórkową, ale także przez Wi-Fi.

Dlaczego Apple w końcu się ugięło?

We wrześniu 2022 r. dyrektor generalny Apple Tim Cook powiedział, że przyjęcie RCS nie jest dla firmy priorytetem. „Nie słyszę, jak nasi użytkownicy proszą, abyśmy w tym momencie włożyli w to dużo energii” – powiedział. Nie jest jasne, dlaczego Apple zmienił swoje stanowisko. Firma stoi przed kontrolą regulacyjną dotyczącą App Store, iMessage
i innych zastrzeżonych technologii w wielu krajach. Przyjęcie RCS można postrzegać więc jako chęć współpracy z innymi firmami w celu ulepszenia interoperacyjności urządzeń.

Na przykład Unia Europejska pracuje nad przepisami, które wymagałyby od Apple wprowadzenia zmian w iMessage. To pozwoliłoby udostępnić go na innych platformach. Dzięki RCS iMessage nie będzie już zapewniał tylu korzyści, które są niedostępne na wielu platformach.

W przyszłości Apple planuje współpracować z Google i innymi członkami GSMA nad dalszym ulepszaniem RCS. Obsługa RCS zostanie wprowadzona w aktualizacji oprogramowania iOS 18 w przyszłym roku. Operatorzy komórkowi będą musieli wdrożyć obsługę, aby zapewnić pełną funkcjonalność. W Stanach Zjednoczonych Verizon, T-Mobile i AT&T obsługują już RCS.

Sprawdź nasze inne artykuły: