Site Loader

W najnowszych modelach iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Plus, Apple ostatecznie pożegnało się z portem Lightning, zastępując go złączem USB-C. To otwiera zupełnie nowy świat wygody podczas podłączania akcesoriów i urządzeń peryferyjnych. Modele Pro, czyli iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max, idą o krok dalej, ponieważ port USB-C w modelach Pro obsługuje prędkości USB-3, umożliwiające transfer danych z prędkością do 10 Gb/s.

USB-C ułatwia podłączanie wyświetlaczy, zewnętrznych nośników danych, aparatów fotograficznych i ładowanie za pomocą tego samego kabla co wszystkie inne urządzenia. Oto, co możesz zrobić z nowym iPhone’em i jego nowym portem…

Dlaczego Apple zrezygnowało z portu Lightning?

Apple było w pełni zaangażowane w ekosystem portu Lightning w iPhonie. Jednak od 2015 roku zaczęło wprowadzać USB-C w modelach Mac i iPad jako sposób na zmodernizowanie łączności z peryferiami. USB-C jest wszechstronne, umożliwia jednoczesne przesyłanie energii i danych za pomocą tego samego złącza. Dodatkowo, USB-4 / Thunderbolt oferuje jeszcze wyższe prędkości transferu danych.

Równocześnie USB-C stawało się coraz bardziej popularne po stronie Androida na rynku smartfonów. Apple jednakże trzymało się Lightning w iPhone’ach, częściowo z powodu wcześniejszej krytyki, która pojawiła się przy przejściu z 30-pinowego złącza na Lightning, ponad dekadę temu.

Czynnikiem wymuszającym dla Apple było również postanowienie Komisji Europejskiej, która uchwaliła przepisy mające na celu zmniejszenie ilości elektrośmieci, nakładając na producentów obowiązek stosowania USB-C jako uniwersalnego złącza do ładowania telefonów. Oznaczałoby to, że Apple musiałoby przynajmniej produkować specjalne modele iPhone’ów na rynek europejski. To z kolei niosłoby ze sobą własne komplikacje. Zamiast tego, Apple zdecydowało się wprowadzić USB-C we wszystkich modelach. Oprócz frustracji klientów związaną z koniecznością wymiany wszystkich istniejących kabli Lightning, przynosi to wiele korzyści.

Uniwersalne ładowanie USB-C

Teraz, gdy masz iPhone’a 15, prawdopodobnie jesteś blisko tego, aby używać tego samego kabla do ładowania wszystkich swoich urządzeń. Prawie wszystkie iPady posiadają port USB-C, a wszystkie komputery Mac korzystają z USB-C od siedmiu lat. Najnowsze komputery Mac są dostarczane z ładowarką MagSafe, ale można je również ładować, podłączając do jednego z portów USB-C. Ostatnia generacja Apple TV jest dostarczana z pilotem zdalnym USB-C, a Apple niedawno wprowadziło nowe AirPods Pro z etui do ładowania USB-C.

Apple sprzedaje swoje własne kable ładowania USB-C, a iPhone jest dostarczany z wysokiej jakości plecionym kablem w pudełku. W przeciwieństwie do Lightning, USB-C nie jest opatentowane. Aby naładować swoje urządzenia Apple, można używać dowolnego kabla USB-C lub akcesorium dostępnego na rynku. Obejmuje to tańsze kable USB-C oraz kable USB-C różnych stylów i długości.

Aby naładować iPhone’a z pełną prędkością, warto użyć zasilacza o mocy 20 watów lub 30 watów. Bezpiecznie można używać zasilacza o większej mocy, takiego jak ten dołączany do MacBooka; telefon automatycznie dostosuje zarządzanie energią. Dowiedz się więcej o szybkim ładowaniu iPhone’a 15 tutaj.

Ładowanie innych urządzeń za pomocą iPhone’a 15

Kolejnym ciekawym aspektem historii ładowania USB-C jest to, że teraz można używać iPhone’a do ładowania innych akcesoriów. iPhone 15 może przyjmować prąd do 27 watów przez port USB-C, ale może również dostarczać około 4,5 watów.

Oznacza to, że można używać baterii iPhone’a do zasilania i ładowania podłączonych akcesoriów. Jeśli poziom naładowania AirPods jest niski, w razie potrzeby można je podłączyć do telefonu, a telefon naładuje etui AirPods. Można nawet doładować baterię innego iPhone’a innej osoby – ale należy pamiętać, że to zajmie trochę czasu.

Łatwe podłączanie do zewnętrznych wyświetlaczy

Z Lightning można było podłączać się do zewnętrznych wyświetlaczy za pomocą niewygodnego adaptera. Z USB-C w iPhone 15 można wyjść bezpośrednio na ekran. Użyj kabla USB-C do HDMI i wyświetl ekran iPhone’a na telewizorze 4K lub monitorze, ze zdublowanym ekranem. Jeśli oglądasz film w aplikacji usługi strumieniowej wideo, film automatycznie wypełni wymiary telewizora, a sterowanie odtwarzaniem będzie dostępne na ekranie dotykowym. To świetny sposób na pokazanie swojej biblioteki zdjęć lub przeprowadzenie prezentacji za pomocą Keynote, podłączając telefon bezpośrednio do projektora.

Jednym z zastosowań, które Apple promuje, jest pozycjonowanie iPhone’a jako przenośnej konsoli do gier. Wykorzystując moc chipu A17 Pro wewnątrz, iPhone 15 Pro może obsługiwać gry o wysokiej jakości grafice. Sparuj kontroler gry Xboxa lub PlayStation, podłącz telefon do telewizora i zacznij grać.

Rozszerzenie pamięci za pomocą przenośnych dysków USB-C i kart SD

Podłącz przenośny dysk USB-C lub czytnik kart SD i przeglądaj pliki bezpośrednio za pomocą aplikacji Pliki na iPhone’ie. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje i zabierasz ze sobą dedykowany aparat fotograficzny, możesz importować zdjęcia bezpośrednio z karty SD do biblioteki zdjęć iPhone’a. Następnie opróżnij kartę SD i kontynuuj fotografowanie, edytując i przesyłając zdjęcia na duży ekran dotykowy telefonu.

Aplikacja aparatu iPhone’a 15 Pro umożliwia nagrywanie wideo ProRes 4K w 60 klatkach na sekundę bezpośrednio na nośniku USB-4. ProRes jest bezstratny, a rozmiary plików są ogromne, zużywając gigabajty na minutę nagrywania. Jednak łącząc iPhone’a z przenośnym dyskiem SSD o pojemności 1 TB, można nagrywać przez dłuższy czas, zanim zabraknie miejsca. Wymaga to użycia kabla Thunderbolt 4 (innego niż ten do ładowania z zestawu), aby skorzystać z szybkich prędkości transferu możliwych dzięki portowi iPhone’a 15 Pro.

Podłączanie klawiatury i przewodowego internetu

Czasami bezprzewodowe rozwiązania nie wystarczają. USB-C w iPhone obsługuje prawie każde podstawowe akcesorium, o którym możesz pomyśleć, bez potrzeby stosowania specjalnych sterowników czy dodatkowej konfiguracji. Oznacza to, że chociażby podłączenie klawiatury przez USB-C po prostu zadziała.

Jeśli prowadzisz podcast w podróży, możesz nagrywać za pomocą miniaturowego mikrofonu USB-C. Inną możliwością jest korzystanie z przewodowego internetu za pomocą adaptera USB-C do Ethernet. A jeśli masz klawiaturę MIDI, możesz tworzyć utwory w podróży za pomocą aplikacji takiej jak GarageBand.

Przewodowe słuchawki, które współpracują z telefonem i komputerem

Odkąd Apple zrezygnowało z gniazda słuchawkowego, większość świata przeszła na korzystanie z bezprzewodowych słuchawek Bluetooth, takich jak AirPods. Ale jeśli wolisz wciąż używać przewodu, korzystanie z przewodowych słuchawek z iPhone’em było dość niewygodne. Słuchawki z gniazdem Lightning współpracowały tylko z telefonem, ale nie z innymi urządzeniami.

Teraz wszystko jest znacznie prostsze. iPhone 15 współpracuje z dowolnymi słuchawkami USB-C, w tym z nowymi słuchawkami USB-C EarPods od Apple. Te słuchawki będą działać z każdym komputerem wyposażonym w port USB-C, dzięki czemu w końcu możesz używać tych samych przewodowych słuchawek ze swoim telefonem, iPadem i Makiem. Coraz więcej słuchawek i głośników high-end również korzysta z łączności USB-C.

Podłączanie wielofunkcyjnych hubów

USB-C jest bardzo elastyczne i pozwala na przesyłanie danych i zasilanie przez to samo złącze. Oznacza to, że możesz nosić pojedynczy adapter, który jest wielofunkcyjnym hubem obejmującym wszelkiego rodzaju porty wejścia/wyjścia. Są one bardzo wygodne jako akcesoria do iPadów i Maców, a teraz również działają z iPhone’em.

Taki hub w iPhone 15 / 15 Pro umożliwi podłączenie do zewnętrznych wyświetlaczy, podłączenie do zasilania, podłączenie akcesoriów USB i zewnętrznego wyświetlacza jednocześnie.

Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że iPhone może dostarczać moc do huba w wysokości 4,5 watów. iPady i Maki mogą oferować znacznie większą moc zasilania, więc jeśli używasz ich z iPhone’em, możliwe, że będziesz musiał również podłączyć zewnętrzne źródło zasilania.

Niektóre z tych funkcji były wcześniej możliwe z użyciem Lightning, ale wymagały dużych, nieporęcznych i specjalistycznych adapterów do każdego przypadku użycia z osobna. USB-C jest oparte na standardach, co oznacza, że wszystko, co kupisz, będzie działać także z innymi urządzeniami. Nie musisz już nosić specjalnego czytnika kart SD z gniazdem Lightning; to samo urządzenie USB-C będzie działać równie dobrze z iPhone’em, iPadem, Makiem, a także z dowolnym komputerem.

Sprawdź nasze inne artykuły: