Site Loader

Apple może słuchać rozmów z Siri, aby poprawić dokładność. Oto, jak zatrzymać to na swoim iPhonie, iPadzie, Macu, Apple Watch, HomePod i Apple TV.

siri_privacy_1600new_thumb800.jpg (800×450)

Aktualizujemy tę historię z 2019 roku po wiadomościach, że błąd w iOS 15 oznaczał, że Apple ponownie oceniał rozmowy Siri bez zgody użytkownika. Ten problem został już rozwiązany, ale prawdopodobnie spowoduje to, że kilka osób będzie szukało sposobu na powstrzymanie nagrań – odpowiemy na to pytanie poniżej.

Apple to firma, która wiele uwagi poświęca temu, że chroni prywatność swoich klientów. W rzeczywistości przedstawia się jako mistrz prywatności w ogóle. „Prywatność jest dla nas prawem człowieka – to wolność obywatelska” – powiedział dyrektor generalny Tim Cook w wywiadzie dla MSNBC w 2018 r., jednocześnie krytykując firmy takie jak Facebook za ich słabe praktyki w zakresie prywatności w następstwie skandalu z Cambridge Analytica.

Prawdopodobnie więc było to trochę zawstydzające dla Apple w lipcu 2019 r., kiedy demaskator ujawnił, że kontrahenci zatrudnieni przez Apple do poprawy dokładności asystenta głosowego Siri byli w stanie słuchać rozmów, które zostały przypadkowo nagrane przez Siri.

Ludzie są, co zrozumiałe, zaniepokojeni, że oznacza to, że Siri słucha wszystkiego, co mówimy i jakoś przekazuje to Apple. To, co dzieje się z naszymi danymi, jest tutaj prawdziwym problemem. Możesz sobie wyobrazić, że rozmawiając o zamawianiu pizzy, możesz zobaczyć na przykład reklamę pizzerii. Chociaż możemy sobie wyobrazić taki scenariusz z niektórymi konkurentami Apple, jesteśmy pewni, że Apple nigdy nie sprzedałby naszych danych w ten sposób.

Apple otrzymywał te dane i nie był całkowicie przejrzysty w tym fakcie. Dane nie były również całkowicie anonimowe, ponieważ niektóre dane muszą być dołączone do zapytania Siri, takie jak Twoja lokalizacja, jeśli może dotyczyć na przykład wskazówek dojazdu, godzin kinowych lub pogody.

siri_listening_thumb.jpg (828×443)

Być może największym zmartwieniem był fakt, że słuchano nie tylko próśb „Hej Siri”. Ponieważ urządzenia z Siri mogą zostać uruchomione przypadkowo – być może podnosisz zegarek Apple Watch i uruchamiasz Siri, a może Twój HomePod słyszy, jak ktoś wspomina o Siri przy telewizorze – a po uruchomieniu Siri zarejestruje to, co mówisz i wyśle ​​je do Apple w celu oceny.

Wszystko to mogłoby być wybaczalne, gdyby firma Apple była bardziej przejrzysta w kwestii wykorzystania tych nagrań, ale nie można było zrezygnować z dostarczania tych nagrań Siri przed wydaniem iOS 13.2 pod koniec października 2019 r.

Na szczęście możesz teraz zrezygnować z udostępniania nagrań, a także zatrzymać Siri przed słuchaniem Ciebie. Poniżej wyjaśnimy, jak wyłączyć słuchanie Siri.

Dlaczego Siri słucha moich rozmów?

Siri i inni asystenci głosowi, tacy jak Alexa i Google Assistant, mają frazę wyzwalającą, która oznacza, że ​​zareagują na coś, co powiesz. Zawsze nasłuchują tej frazy wyzwalającej, więc w pewnym sensie słuchają ciebie, ale powinni nagrywać tylko wtedy, gdy rzeczywiście słyszą tę frazę.

Istnieją inne powody, dla których Siri może stać się czujna i zacząć nagrywać to, co mówisz. Być może na telewizorze pojawia się reklama, która używa frazy „Hej Siri”, być może inna fraza ją uruchamia, a może masz ustawione uruchamianie Siri przez coś innego, na przykład Raise to Wake w przypadku zegarka Apple Watch.

Być może zastanawiasz się, dlaczego w ogóle trzeba coś nagrywać. W wielu przypadkach Siri musi połączyć się z serwerami Apple w celu wykonania zapytania, żądanie nie może zostać zrealizowane „na urządzeniu”. Apple twierdzi, że te informacje są anonimowe, ale to nie do końca prawda, ponieważ wymagają również pewnych powiązanych danych, takich jak Twoja lokalizacja, aby uzyskać dokładną odpowiedź.

Ale nagranie nie musi być odsłuchiwane przez osobę, więc nie powinno być niebezpieczeństwa, że ​​ktoś podsłucha Twoją rozmowę. Z wyjątkiem tego, że ludzie słuchają, jak dowiedzieliśmy się z artykułu Guardiana w 2019 roku.

Dlaczego Apple słucha moich rozmów?

Więc dlaczego ludzie słuchali? Apple zatrudnił wykonawców do przeanalizowania rozmów, które jego użytkownicy przeprowadzili z Siri, aby ocenić, czy udzielone odpowiedzi spełniły wymagania użytkownika.

Biorąc pod uwagę, że Siri często była krytykowana za to, że nie jest wystarczająco dobra i że był to jeden ze sposobów na ulepszenie Siri, być może całkowicie akceptowalne jest to, że są ludzie, potencjalnie słuchający. Chociaż Siri wykorzystuje uczenie maszynowe, aby pomóc mu stać się bardziej inteligentnym, nadal potrzebuje ludzki dotyk, aby pomóc mu się uczyć.

W 2019 roku Apple powiedział Guardianowi: „Niewielka część żądań Siri jest analizowana w celu ulepszenia Siri i dyktowania. Żądania użytkowników nie są powiązane z identyfikatorem Apple ID użytkownika. Odpowiedzi Siri są analizowane w bezpiecznych obiektach, a wszyscy recenzenci są zobowiązani do przestrzegania zgodnie z surowymi wymaganiami Apple dotyczącymi poufności”.

does_siri_listen_to_me.jpg (828×751)

Problem w tym, że z nagraniem były dane, które można było wykorzystać do identyfikacji użytkownika, a teoretycznie osoba mogła dostać pracę przy projekcie, aby podsłuchiwać konkretne rozmowy, którymi się interesowała.

Jak wyłączyć podsłuchiwanie Siri

Możesz faktycznie powstrzymać niektóre urządzenia Apple przed słuchaniem tego wyrażenia „Hej Siri”. Nadal będziesz mógł korzystać z Siri, ale uruchomisz go w inny sposób.

Jeśli to zrobisz, Twoje rozmowy z Siri mogą nadal być wysyłane do Apple, ale nie stanie się to przypadkowo, jeśli nie chcesz uruchamiać Siri.

Na iPhonie i iPadzie:

 1. Otwórz ustawienia.

 2. Przewiń w dół do Siri i wyszukiwania.

 3. Poniżej Zapytaj Siri znajdź opcję Słuchaj „Hej Siri” i odznacz ją (aby suwak obok był zielony).

stop_siri_listening.jpg (828×995)

Jeśli chcesz nadal korzystać z Siri, upewnij się, że opcja Naciśnij przycisk boczny dla Siri jest zaznaczona.

Na zegarku Apple Watch:

Aby wyłączyć Hey Siri na zegarku, potrzebujesz iPhone’a.

 1. włącz aplikację Watch na swoim iPhonie.

 2. Przewiń w dół do Siri i dotknij go.

 3. Usuń zaznaczenie opcji Słuchaj „Hej Siri”.

 4. Możesz także odznaczyć opcję Podnieś, aby mówić, jeśli chcesz się upewnić, że nie ma przypadkowych nagrań.

stop_siri_on_watch.jpg (828×621)

Jeśli chcesz nadal korzystać z Siri, pozostaw zaznaczoną opcję Press Digital Crown.

Na HomePod:

HomePod straci wiele ze swojej funkcjonalności, jeśli zdecydujesz się zatrzymać słuchanie Siri, ale nadal można sterować odtwarzaniem muzyki za pomocą iPhone’a lub elementów sterujących na górze urządzenia. Ale jak możesz powstrzymać Siri na HomePod od słuchania ciebie?

Jednym ze sposobów jest zapytanie Siri na swoim HomePod:

 1. Powiedz: „Hej Siri, przestań słuchać”.

 2. Siri poprosi Cię o potwierdzenie i powie, że jeśli chcesz wyłączyć Hej Siri, musisz dotknąć górnej części HomePod, aby zwrócić jego uwagę.

 3. Powiedz „Tak” (jeśli jesteś pewien).

Innym sposobem jest użycie aplikacji Dom na iPhonie

 1. Otwórz aplikację Dom na swoim iPhonie.

 2. Naciśnij i przytrzymaj HomePod.

 3. W prawym dolnym rogu wyświetlonej strony zobaczysz zębatkę. Stuknij w to.

 4. Przewiń w dół do sekcji Siri i stuknij, aby odznaczyć Nasłuchuj Hej Siri.

stop_siri_homepod.jpg (828×1216)

Na Apple TV:

Jeśli używasz pilota Siri z Apple TV, uruchomi to Siri tylko wtedy, gdy naciśniesz przycisk Siri, więc przynajmniej jeśli Apple TV nie odpowiada na Hej Siri, nie powinno nagrywać przypadkowych nagrań.

Na Macu:

 1. Jeśli chcesz zatrzymać nasłuchiwanie przez komputer Mac Hey Siri, przejdź do Preferencji systemowych.

 2. Kliknij Siri.

 3. Usuń zaznaczenie opcji Włącz Zapytaj Siri.

siri_system_prefs.jpg (780×430)

Jak wyłączyć Siri

Jeśli w ogóle nie chcesz korzystać z Siri, możesz ją wyłączyć. Pamiętaj, że funkcje takie jak Dyktowanie opierają się na Siri, więc nie będziesz mógł dyktować wiadomości.

Na iPhonie i iPadzie:

 1. Otwórz ustawienia.
 2. Przewiń w dół do Siri i wyszukiwania.
 3. Poniżej Zapytaj Siri znajdź Posłuchaj „Hej Siri” i usuń zaznaczenie.
 4. Usuń również zaznaczenie opcji Naciśnij przycisk boczny dla Siri.

stop_siri_history.png (828×686)

Zobaczysz komunikat wskazujący, że nie będziesz mógł korzystać z Siri. Wyjaśnia również, że HomePods również nie będzie w stanie rozpoznać Twojego głosu.

Na zegarku Apple Watch:

 1. Otwórz aplikację Watch na swoim iPhonie.
 2. Przewiń w dół do Siri i dotknij go.
 3. Usuń zaznaczenie opcji Słuchaj „Hej Siri”.
 4. Usuń zaznaczenie opcji Podnieś, aby mówić.
 5. Usuń zaznaczenie opcji Naciśnij cyfrową koronę.

turn_off_siri_iphone_.jpg (828×574)

Na HomePod:

 1. Otwórz aplikację Dom na swoim iPhonie.
 2. Naciśnij i przytrzymaj HomePod.
 3. W prawym dolnym rogu wyświetlonej strony zobaczysz zębatkę. Stuknij w to.
 4. Przewiń w dół do sekcji Siri i stuknij, aby odznaczyć Nasłuchuj Hej Siri.
 5. Usuń również zaznaczenie opcji Dotknij i przytrzymaj dla Siri.

Powinno to powstrzymać Siri od pracy na HomePod, chociaż nie mówi wyraźnie, że tak się stanie.

Na Apple TV:

 1. Otwórz ustawienia.
 2. Kliknij Ogólne.
 3. Historia Siri.
 4. Usuń historię Siri i dyktowania.

Na Macu:

 1. Otwórz Preferencje systemowe
 2. Kliknij Siri.
 3. Usuń zaznaczenie opcji Włącz Zapytaj Siri.

stop_siri_mac.jpg (780×430)

Jak usunąć moją historię Siri?

Jeśli miałeś nadzieję zobaczyć swoją historię Siri, nie możesz, ale odkąd iOS 13.2 pojawił się pod koniec października 2019 r., można ją usunąć.

Na iPhonie i iPadzie:

 1. Otwórz ustawienia.
 2. Przewiń w dół do Siri i wyszukiwania.
 3. Poniżej Zapytaj Siri znajdź historię Siri i dyktowania i dotknij jej.
 4. Następna strona oferuje opcję Usuń historię Siri i dyktowania. Spowoduje to usunięcie wszelkich interakcji przechowywanych obecnie na serwerach Apple.

Na zegarku Apple Watch:

 1. Otwórz aplikację Watch na swoim iPhonie.
 2. Przewiń w dół do Siri i dotknij go.
 3. Stuknij opcję Historia Siri i dyktowania.
 4. Następnie stuknij w Usuń historię Siri i dyktowania.

(Tej opcji brakuje w naszym zegarku, ale wygląda na to, że jest dostępna w niektórych modelach).

Na HomePod:

 1. Naciśnij na HomePod.
 2. W prawym dolnym rogu wyświetlonej strony zobaczysz zębatkę. Stuknij w to.
 3. Przewiń w dół do sekcji Siri i dotknij Historia Siri.
 4. Stuknij w Usuń historię Siri.

delete_siri_history.jpg (828×353)

Na Apple TV:

 1. Otwórz ustawienia.
 2. Wybierz Ogólne.
 3. Historia Siri.
 4. Stuknij opcję Usuń historię Siri i dyktowania.

Na Macu:

 1. Przejdź do Preferencji systemowych.
 2. Kliknij Siri.
 3. Kliknij opcję Usuń historię Siri i dyktowania.

stop_siri_history_mac.jpg (780×430)

Polityka prywatności Apple

Oficjalna polityka prywatności firmy Apple stanowi, że Siri działająca na HomePod nie wysyła żadnych nagrań głosowych do Apple, dopóki nie usłyszy specjalnego polecenia „Hej Siri”. Następnie wysyła nagrania głosowe na serwery Apple, aby mogły korzystać z technologii rozpoznawania głosu, aby odpowiadać na Twoje pytania i polecenia.

Inne urządzenia Apple, takie jak Apple Watch, mogą wysyłać do Apple bardziej szczegółowe informacje – takie jak Twoja lokalizacja, jeśli poprosisz o prognozę pogody, gdy wychodzisz pobiegać – ale będzie to zależeć od konkretnej aktywności, którą wykonujesz bierzesz udział w tym czasie.

Polityka Apple stanowi również, że nagrania są wysyłane do Apple przy użyciu wyłącznie „anonimowego identyfikatora” – zamiast identyfikować użytkownika po imieniu lub osobistym identyfikatorze Apple – oraz że nagrania są szyfrowane w celu ochrony prywatności komunikacji z Apple. Firma upiera się, że „nie gromadzi Twoich danych osobowych, aby sprzedawać je reklamodawcom lub innym organizacjom”.

Aby jednak stale poprawiać jakość swoich systemów rozpoznawania głosu i sztucznej inteligencji, Apple przechowuje nagrania głosowe nawet przez sześć miesięcy. Po sześciu miesiącach firma może stworzyć kolejną kopię nagrania, która nie zawiera osobistych informacji identyfikujących, które przechowuje do dalszej analizy przez okres do dwóch lat.

Istnieje jednak szary obszar, który pojawia się z tym, co Apple nazywa „małym podzbiorem nagrań”, które mogą być przechowywane po upływie tego dwuletniego okresu „w celu ciągłego doskonalenia i zapewniania jakości Siri”.

apple_homepod_review_2.jpg (1600×900)

Jak zareagował Apple

Aby być uczciwym, Apple zareagowało bardzo szybko przy tej okazji. Jego tradycyjną odpowiedzią na zapytania dziennikarzy jest „bez komentarza”, ale tym razem Macworld otrzymał w odpowiedzi e-mailem cały akapit.

„Zobowiązujemy się zapewniać doskonałe wrażenia z Siri przy jednoczesnej ochronie prywatności użytkowników” – powiedział nam przedstawiciel. „Podczas gdy przeprowadzamy gruntowny przegląd, zawieszamy globalne ocenianie Siri”.

Guardian potwierdził również, że pracownicy oceniający zatrudnieni przez Apple w Irlandii zostali odesłani do domu – bez informacji o ich przyszłym zatrudnieniu. Oprócz zawieszenia systemu oceniania firma Apple dodała również, że wyda przyszłą aktualizację oprogramowania, która pozwoli użytkownikom całkowicie zrezygnować z systemu oceniania.

I nie zapominaj, że możesz całkowicie wyłączyć Siri, jeśli wolisz – chociaż nie ma sensu kupować drogiego głośnika HomePod od Apple, jeśli nie planujesz korzystać z Siri (możesz przeczytać nasze recenzje najlepszego HomePod alternatywy tutaj).

W perspektywie krótkoterminowej ta wada Siri jest z pewnością kłopotliwa dla Apple – zwłaszcza, że próbuje poszerzyć zasięg Siri o automatykę domową, aby dogonić i konkurować z wiodącą na rynku Amazon Alexa. Ale jeśli Apple dotrzymuje słowa i przyjmie nową, bardziej przejrzystą politykę prywatności, która chroni prywatność swoich użytkowników – jedną ze zmian, które już widzieliśmy, jest to, że możesz teraz usunąć swoją historię Siri – to może być w stanie dać przykład za którymi pójdą Amazon, Google i inne firmy, które są bardziej niefrasobliwe w swoim podejściu do prywatności. W rzeczywistości Amazon dał już użytkownikom Alexy opcję rezygnacji z systemu oceniania, chociaż nie zrezygnował z tego systemu całkowicie.

A od dzisiejszego ranka odpowiedź naszego HomePod na pytanie – „Hej, Siri – szpiegujesz mnie?” – było bardzo lapidarne „Nie!

ikona Zweryfikowane przez społeczność
Rate this post