Site Loader

Apple obsługuje stare iPhone’y iOS od lat, więc nawet naprawdę stare iPhone’y nadal otrzymują aktualizacje. Ale jeśli potrzebujesz części do iPhone’a 6, możesz nie mieć tyle szczęścia.

iphone_6_mg_1942_thumb800.jpg (800×450)

Jeśli myślisz o zakupie starszego iPhone’a lub zastanawiasz się, czy warto zaktualizować swój obecny telefon, ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, jak długo Apple będzie oferować wsparcie dla tego telefonu.

Apple obsługuje iPhone’y na dwa sposoby. Jednym z nich jest oprogramowanie – zapewniające usunięcie wszelkich błędów i luk w zabezpieczeniach. Drugi to sprzęt – dostarczanie części i robocizny, aby rozwiązać problem z telefonem (oczywiście za odpowiednią cenę).

Z tego powodu odradzamy kupowanie szczególnie starych telefonów iPhone. Ryzyko wystąpienia błędu lub zagrożenia bezpieczeństwa jest zbyt wysokie.

Dobrą wiadomością jest to, że Apple przynajmniej od dłuższego czasu obsługuje iPhone’y. Wsparcie dla oprogramowania trwa około dekady, podczas gdy wsparcie sprzętowe może być dostępne na telefonach w wieku od pięciu do siedmiu lat

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które iPhone’y są obsługiwane z najnowszymi systemami operacyjnymi, a które są obsługiwane w przypadku serwisowania i napraw.

Jak długo trwa wsparcie dla oprogramowania Apple?

Wykres pokazuje, jak długo oprogramowanie na iPhone’ach jest wspierane przez Apple, a dobrą wiadomością jest to, że wsparcie dla systemów operacyjnych na starszych iPhone’ach – w tym aktualizacje bezpieczeństwa i użyteczności – jest kontynuowane przez lata po sprzedaży tych telefonów, zwłaszcza wśród nowsze iPhone’y.

W przypadku wczesnych telefonów wsparcie nie było czymś, o czym można by krzyczeć, ale od iPhone’a 4s, który pojawił się w 2011 roku, wsparcie Apple trwało od lat (i nadal trwa).

statista_iphone_support.jpeg (1200×2400)

Pierwszy iPhone, który został wprowadzony na rynek w 2007 roku, był w stanie uruchomić iPhone OS 3, który był obsługiwany przez Apple do 2010 roku.

IPhone 3G, który został wprowadzony na rynek w 2008 roku, był w stanie uruchomić system iOS 4.0, który sam był obsługiwany do 2011 roku.

Długość wsparcia wzrosła wraz z premierą iPhone’a 4s w 2011 roku. Ten telefon był w stanie obsługiwać systemy operacyjne aż do iOS 9. Apple nadal wspierało iOS 9 w 2019 roku – wydał aktualizację związaną z GPS 22 lipca 2019 roku .

IPhone 5c działa z systemem iOS 10, który również otrzymał aktualizację związaną z GPS w lipcu 2019 r.

Zarówno iPhone 5s, jak i iPhone 6 korzystają z systemu iOS 12, który został ostatnio zaktualizowany przez Apple w lipcu 2020 r. – w szczególności aktualizacja dotyczyła urządzeń, które nie obsługują systemu iOS 13, dla którego najstarszym telefonem jest iPhone 6s.

Po uruchomieniu iOS 14 działał na wszystkich iPhone’ach od iPhone’a 6s, podobnie jak iOS 13. Oznaczało to, że iPhone 6s, który został uruchomiony w 2015 roku z iOS 9 w 2015 roku, był nadal kompatybilny, gdy iOS 14 został wydany pięć lat później.

Jeśli chodzi o iOS 15, który pojawił się we wrześniu 2021 r., wszystkie iPhone’y od iPhone’a 6s będą obsługiwane, podobnie jak iOS 14.

Apple obsługuje ostatnie trzy wersje swoich systemów operacyjnych w zakresie aktualizacji błędów i zabezpieczeń, więc jeśli Twój iPhone działa na iOS 13, wszystko powinno być w porządku.

Oznacza to, że Apple obsługuje iPhone’a 6s lub nowszego, jeśli chodzi o aktualizacje oprogramowania.

Jeśli masz iPhone’a 6 lub starszego i obawiasz się o bezpieczeństwo, czas zaktualizować iPhone’a.

Kiedy Apple przestanie obsługiwać iPhone’y?

Jeśli chodzi o oprogramowanie, nie jest to zły wynik, ale jeśli masz usterkę w swoim iPhonie, czy Apple będzie w stanie dostarczyć części do naprawy?

Apple będzie wspierać iPhone’y (i wszystkie produkowane przez siebie urządzenia) przez siedem lat od ostatniej sprzedaży tego konkretnego modelu. Tak długo, jak Twój iPhone był sprzedawany przez Apple do siedmiu lat temu, firma nadal będzie go serwisować – innymi słowy: pomóc Ci go naprawić (za odpowiednią cenę).

Tutaj pojawia się lista przestarzałych i zabytkowych produktów Apple.

Apple stwierdza na swojej stronie internetowej, że „Właściciele produktów iPhone, iPad, iPod lub Mac mogą uzyskać usługę i części od Apple lub dostawców usług Apple przez pięć lat po zaprzestaniu sprzedaży produktu”.

Następujące iPhony są uważane za przestarzałe, co oznacza, że ​​sprzedaż została przerwana ponad siedem lat temu, a firma Apple zaprzestała teraz wszelkiego serwisowania sprzętu.

  • iPhone
  • iPhone 3G
  • iPhone 3GS
  • iPhone 4
  • iPhone 4s

A te iPhony są oznaczone jako Vintage, co oznacza, że ​​nie były sprzedawane dłużej niż pięć lat (ale mniej niż siedem lat). Apple nadal będzie serwisować te produkty.

  • iPhone 5
  • iPhone 5C
  • iPhone 5S
  • iPhone 6 Plus

Oznacza to, że od końca 2021 roku Apple może serwisować iPhone’a 5s i iPhone’a 6 Plus tylko wtedy, gdy posiada wymagane części. Wszystkie iPhony, które pojawiły się po tych telefonach, powinny być obsługiwane przez Apple.

Rate this post