Site Loader

W tym artykule omówimy sposób korzystania z gestu podwójnego stuknięcia na Apple Watchu. Przedstawimy również różne funkcje, które można aktywować za pomocą tego gestu, oraz wyjaśnimy, jak skonfigurować ustawienia podwójnego stuknięcia na Apple Watchu.

1. Jak korzystać z funkcji podwójnego stuknięcia na Apple Watchu?

Gest podwójnego stuknięcia na Apple Watchu to nowa funkcja, która umożliwia wykonywanie podstawowych czynności za pomocą dwukrotnego szybkiego zbliżenia kciuka i palca wskazującego. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy nie możemy używać telefonu iPhone ani nie mamy wolnych rąk. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy dwukrotnie stuknąć kciukiem i palcem wskazującym na ekranie zegarka. Gesto to zostało wprowadzone wraz z aktualizacją watchOS 10.1 i jest dostępne tylko na modelach Apple Watch Series 9 i Ultra 2 oraz nowszych.

Podwójne stuknięcie na Apple Watchu ma wiele różnych zastosowań. Na przykład, gdy znajdujemy się na ekranie głównym zegarka, gest ten spowoduje wyświetlenie “smart stacku” kart. Ponowne wykonanie tego gestu pozwoli nam przewijać karty lub wybrać aktualnie wyświetlaną kartę, w zależności od ustawień. W większości aplikacji podwójne stuknięcie działa tak samo jak pojedyncze stuknięcie w główny przycisk. Może być używane do włączania przypomnień, pauzowania i wznawiania timera, robienia zdjęć zdalnie za pomocą aparatu, a nawet do odpowiadania na wiadomości. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie aplikacje obsługują to gest, na przykład nie działa on podczas odtwarzania multimediów w aplikacjach takich jak Muzyka czy Podcasty. Aby skonfigurować ustawienia podwójnego stuknięcia na Apple Watchu, wystarczy wejść w menu Ustawienia na zegarku lub w aplikacji Watch na iPhone’u.

2. Dlaczego funkcja podwójnego stuknięcia może nie działać na Apple Watchu?

Istnieje kilka przyczyn, dla których funkcja podwójnego stuknięcia może nie działać poprawnie na Apple Watchu. Jednym z możliwych powodów jest to, że funkcja ta jest dostępna tylko na modelach Apple Watch Series 9 i Ultra 2 oraz nowszych, które posiadają chip S9 i nowe sensory. Jeśli więc posiadasz starszy model zegarka, niestety nie będziesz mógł skorzystać z tej funkcji.

Innym powodem może być konflikt z innymi ustawieniami dostępności na Twoim Apple Watchu. Jeśli masz włączone inne ustawienia dostępności, takie jak VoiceOver czy Zoom, to mogą one zakłócać działanie gestu podwójnego stuknięcia. W takim przypadku musisz wyłączyć te ustawienia, aby móc korzystać z podwójnego stuknięcia.

Jeśli mimo spełnienia wszystkich wymagań funkcja podwójnego stuknięcia nadal nie działa na Twoim Apple Watchu, istnieje kilka możliwych rozwiązań problemów. Po pierwsze, upewnij się, że ekran zegarka został obudzony i nie znajduje się w trybie oszczędzania energii (Low Power Mode), trybie nocnym (Sleep Focus), trybie teatralnym (Theater Mode) ani trybie blokady wodoodpornej (Water Lock). Te tryby mogą wpływać na działanie gestu podwójnego stuknięcia. 

Dodatkowo, jeśli Twój zegarek jest sparowany jako urządzenie Family Setup, funkcja podwójnego stuknięcia również nie będzie działać. W takim przypadku musisz skonsultować się z administratorem rodzinnym i sprawdzić, czy ta funkcja jest dostępna dla Twojego zegarka.

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie pomaga, możesz spróbować zresetować ustawienia swojego Apple Watcha. Pamiętaj jednak, że resetowanie ustawień spowoduje usunięcie wszystkich danych zegarka, więc upewnij się, że masz wykonaną kopię zapasową przed przystąpieniem do tego kroku.

3. Funkcje podwójnego stuknięcia na Apple Watchu w różnych aplikacjach

Podwójne stuknięcie na Apple Watchu oferuje wiele różnych funkcji w różnych aplikacjach, co czyni go niezwykle wszechstronnym gestem. Oto kilka przykładów, jak można go wykorzystać w praktyce:

  • Alarmy: Podwójne stuknięcie działa jak przycisk Drzemka, pozwalając Ci szybko zatrzymać dźwięk alarmu i przesunąć go na później.
  • Timery: Jeśli masz uruchomiony timer na swoim Apple Watchu, podwójne stuknięcie spowoduje jego pauzowanie lub wznowienie, dając Ci większą kontrolę nad czasem.
  • Aparat fotograficzny: Korzystając z funkcji zdalnego sterowania aparatem na Apple Watchu, podwójne stuknięcie pozwoli Ci wykonać zdjęcie grupowe bez konieczności trzymania telefonu w ręku.
  • Odpowiadanie na wiadomości: Gdy czytasz wiadomość w aplikacji Wiadomości, podwójne stuknięcie otworzy okno odpowiedzi, które możesz wykorzystać do wprowadzenia tekstu za pomocą dyktowania głosowego.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie aplikacje obsługują podwójne stuknięcie. Na przykład, nie działa on podczas odtwarzania multimediów w aplikacjach takich jak Muzyka czy Podcasty. Ponadto, istnieje kilka aplikacji, w których gest podwójnego stuknięcia nigdy nie zadziała, takich jak EKG, tętno serca, poziom tlenu we krwi, koncentracja snu, funkcje SOS (SOS awaryjne, wykrywanie upadków, wykrywanie wypadków samochodowych) oraz trening (podczas aktywnej sesji). W tych przypadkach podwójne stuknięcie nie jest dostępne z powodów bezpieczeństwa lub specyfiki danej aplikacji.

4. Jak zmienić ustawienia podwójnego stuknięcia na Apple Watchu?

Aby zmienić ustawienia podwójnego stuknięcia na Apple Watchu, możesz skorzystać z dwóch różnych metod. Pierwszą z nich jest bezpośrednia zmiana ustawień na samym zegarku. W tym celu otwórz menu Ustawienia na swoim Apple Watchu, a następnie wybierz opcję Gestures. Tam znajdziesz możliwość włączenia lub wyłączenia podwójnego stuknięcia oraz dostęp do dodatkowych opcji, takich jak odtwarzanie multimediów i wybór kart w “smart stack”. Po dokonaniu odpowiednich zmian, pamiętaj o zapisaniu ich i sprawdzeniu, czy nowe ustawienia działają poprawnie.

Drugą metodą jest korzystanie z aplikacji Watch na swoim iPhone’u. Po otwarciu aplikacji, przejdź do sekcji Gestures i tam znajdziesz te same opcje co na zegarku. Możesz włączyć lub wyłączyć podwójne stuknięcie, ustawić preferowany tryb odtwarzania multimediów oraz wybrać sposób działania “smart stacka”. Przez aplikację Watch masz również łatwiejszy dostęp do innych ustawień zegarka, co może być bardziej intuicyjne dla niektórych użytkowników.

5. Jak rozwiązać problemy z działaniem funkcji podwójnego stuknięcia na Apple Watchu?

Pomimo swojej użyteczności, funkcja podwójnego stuknięcia na Apple Watchu może czasami napotykać problemy. Jednym z częstych problemów jest brak reakcji zegarka na gest podwójnego stuknięcia. Jeśli tak się dzieje, warto sprawdzić kilka rzeczy. Upewnij się, że ekran zegarka został obudzony i nie znajduje się w trybie oszczędzania energii (Low Power Mode), trybie nocnym (Sleep Focus), trybie teatralnym (Theater Mode) ani trybie blokady wodoodpornej (Water Lock). Te tryby mogą wpływać na działanie gestu podwójnego stuknięcia. Sprawdź również, czy Twoje ustawienia dostępności nie zakłócają działania tej funkcji. Wyłącz inne ustawienia dostępności, takie jak VoiceOver czy Zoom, jeśli są włączone.

Jeśli mimo spełnienia tych warunków funkcja podwójnego stuknięcia nadal nie działa poprawnie, warto sprawdzić, czy Twój Apple Watch ma zainstalowane najnowsze oprogramowanie. Aktualizacje systemu mogą rozwiązać wiele problemów z działaniem funkcji. Możesz sprawdzić dostępność nowych aktualizacji w aplikacji Watch na swoim iPhone’u. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie pomaga, możesz spróbować zresetować ustawienia swojego Apple Watcha. Pamiętaj jednak, że resetowanie ustawień spowoduje usunięcie wszystkich danych zegarka, więc upewnij się, że masz wykonaną kopię zapasową przed przystąpieniem do tego kroku.

6. Kompatybilność funkcji podwójnego stuknięcia na różnych modelach Apple Watcha

Funkcja podwójnego stuknięcia jest dostępna tylko na niektórych modelach Apple Watcha. Wymaga ona obecności chipu S9 i nowych sensorów, co oznacza, że jest obsługiwana przez modele Apple Watch Series 9 i Ultra 2 oraz nowsze. Jeśli posiadasz któryś z tych modeli, możesz cieszyć się korzyściami wynikającymi z gestu podwójnego stuknięcia. Niestety, starsze modele Apple Watcha nie obsługują tej funkcji ze względu na brak wymaganych komponentów sprzętowych. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem lub aktualizacją zegarka sprawdzić, czy posiada on odpowiednie funkcje.

Aby korzystać z funkcji podwójnego stuknięcia na Apple Watchu, konieczne jest posiadanie najnowszego oprogramowania – watchOS 10.1 lub nowszego. Warto również pamiętać, że niektóre starsze modele mogą nie być w pełni kompatybilne z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego. Dlatego przed zakupem lub aktualizacją zegarka należy sprawdzić, czy dany model spełnia wszystkie wymagania sprzętowe i oprogramowanie. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się pełnymi możliwościami gestu podwójnego stuknięcia na swoim Apple Watchu.