Site Loader
apple find my iphone

W dzisiejszych czasach nasze smartfony stały się nieodłącznymi towarzyszami życia. Przechowują one nasze ważne informacje, kontakty, zdjęcia i wiele innych prywatnych danych. Dlatego też zabezpieczenie ich przed kradzieżą jest kluczowe. W tym poradniku przedstawiamy kroki, które możesz podjąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego iPhone’a i chronić swoje dane, a także zwiększyć szansę na szybkie odzyskanie urządzenia dzięki funkcji Find My iPhone.

Włącz funkcję Find My iPhone

Funkcja “Znajdź mój iPhone” to zaawansowane narzędzie, które po odpowiednim skonfigurowaniu pozwoli Ci namierzyć Twoje urządzeniew przypadku zgubienia lub kradzieży. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy złodziej wyłączy Twój telefon (wymagany iPhone 11 lub nowszy z systemem iOS 15 lub nowszym). Opcja Find My jest obecna w każdym modelu iPhone i cechuje się wysoką dokładnością w podawaniu lokalizacji.

Aby aktywować funkcję Znajdź należy przejść do Ustawień, a następnie przejść do zakładki swojego konta Apple ID. Wchodzimy w “Znajdź”, a następnie “Znajdź Mój iPhone”. W tej zakładce mamy do wyboru trzy opcje – “Znajdź mój iPhone“, “Sieć usługi Znajdź” oraz “Wysyłaj ostatnie położenie“. Każda z opcji jest szczegółowo opisana. Aby prawidłowo ochronić nasze urządzenie powinniśmy aktywować wszystkie widoczne opcje.

Dzięki temu będziesz miał możliwość śledzenia swojego urządzenia na mapie, a także jego zdalnego blokowania lub wymazywania danych w razie potrzeby.

Aby namierzyć zgubione lub skradzione urządzenie, wystarczy że weźmiemy inne urządzenie Apple na którym jest zalogowane to samo konto Apple ID i uruchomimy aplikację “Znajdź“. Alternatywną opcją jest zalogowanie się do naszego konta Apple ID przez przeglądarkę na stronie iCloud.com i skorzystanie z funkcji Find My.

Używaj silnego kodu blokady oraz biometrii (Touch ID / Face ID)

Odpowiednie zabezpieczenia dostępu do Twojego iPhone’a to kluczowa sprawa. Ustaw silne hasło, które zawiera conajmniej 6 cyfr. Dodatkowo, korzystaj z funkcji biometrycznych, takich jak Touch ID lub Face ID, aby utrudnić dostęp osobom nieuprawnionym. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli posiadasz w swoim telefonie aplikacje bankowe, dokumenty w mObywatel lub inne wrażliwe dane.

Blokuj ekran telefonu

Zawsze blokuj ekran swojego iPhone’a za pomocą hasła, kodu PIN, Touch ID lub Face ID. Dzięki temu nawet w przypadku fizycznej kradzieży, złodziej będzie miał utrudniony dostęp do Twoich danych.

Twórz regularnie kopie zapasowe

Regularnie twórz kopie zapasowe swoich danych, najlepiej w chmurze lub na innym zabezpieczonym urządzeniu. W razie kradzieży lub utraty telefonu, Twoje ważne informacje pozostaną zachowane.

Utwórz kartę medyczną w aplikacji Zdrowie

Przejdź do aplikacji “Zdrowie”, a następnie przejdź przez proces tworzenia karty medycznej. Dodaj informacje o sobie, a także kontakty alarmowe do najbliższych Ci osób. Dzięki temu w razie zgubienia iPhone’a uczyni to znalezienie właściciela znacznie łatwiejszym.

Zablokuj dostęp do centrum sterowania z poziomu ekranu blokady

Ważnym jest, aby nie dawać dostępu do Control Center na ekranie blokady. W przypadku kradzieży telefonu złodziej może chcieć wyłączyć sieć GSM w telefonie poprzez uruchomienie trybu samolotowego, co doprowadzi do uniemożliwienia namierzenia urządzenia.

Aby temu zapobiec przejdź do Ustawień -> zakładka Touch ID / Face ID i kod. Podaj kod blokady urządzenia i przesuń stronę w dół. Ukażą ci się różne opcje, do których dostęp na ekranie blokady możesz ograniczyć. Ciebie na tym etapie będzie interesować opcja “Centrum sterowania” – należy ją wyłączyć. Od teraz dopóki telefon nie zostanie odblokowany nie będzie można skorzystać z centrum sterowania.

Skorzystaj z funkcji “Oznacz jako utracony”

W przypadku kradzieży lub utraty iPhone’a, skorzystaj z opcji zdalnego blokowania przez funkcję “Znajdź mój iPhone“. To pomoże zabezpieczyć Twoje dane i utrudnić dostęp złodziejowi. W tym celu możesz skorzystać z Twojego innego urządzenia Apple lub wejść na stronę iCloud.com. Należy wybrać zgubione / skradzione urządzenie i aktywować Tryb Utracony.

Zgłoś kradzież właściwym organom

Jeśli Twój iPhone zostanie skradziony, niezwłocznie zgłoś ten incydent lokalnej policji. Również poinformuj swojego operatora sieciowego i dostawcę usług o kradzieży.

Podsumowanie

Zabezpieczenie swojego iPhone’a przed kradzieżą to kluczowa sprawa w dzisiejszym świecie pełnym zagrożeń cybernetycznych. Działając zgodnie z powyższymi krokami, możesz znacząco zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych oraz szanse na odzyskanie urządzenia w przypadku kradzieży. Pamiętaj, że świadomość i ostrożność to twoje najważniejsze narzędzia w walce z potencjalnymi zagrożeniami.