Site Loader

Instalacja iOS 15 na iPhonie jest prosta. Nasz prosty samouczek wyjaśnia proces – i podkreśla problemy, które napotkali użytkownicy, oraz poprawki.

Raz w roku Apple ogłasza zupełnie nową wersję iOS, systemu operacyjnego, który działa na wszystkich iPhone’ach. Te pełne aktualizacje wprowadzają nowe funkcje, ulepszenia interfejsu i ważne łatki bezpieczeństwa — a co najważniejsze, są bezpłatne.

Najnowsza wersja to iOS 15, którą można pobrać i zainstalować już 20 września. W tym artykule wyjaśniamy, jak zainstalować iOS 15 na iPhonie, i pomagamy poprowadzić Cię przez wszelkie problemy, które możesz napotkać.

Czego potrzebuję?

Będziesz instalować aktualizację iOS 15 z serwerów Apple, więc potrzebujesz niezawodnego połączenia internetowego. Poza tym potrzebujesz tylko iPhone’a zgodnego z iOS 15 i dostępu do zasilania sieciowego (powinieneś podłączyć iPhone’a podczas aktualizacji).

Czy na moje urządzenie zainstaluje iOS 15?

Wspomnieliśmy o iPhone’ach zgodnych z iOS 15 – to ważne. Nie wszystkie iPhone’y mogą zainstalować najnowszą wersję iOS. Niektóre starsze modele nie są certyfikowane jako wystarczająco wydajne, aby uruchomić najnowsze oprogramowanie.

Jeśli jednak masz iPhone’a 6s lub nowszego (w tym iPhone’a 7, 8, X, 11, 12 i 13 oraz iPhone’a SE z 2020 r.), powinieneś zainstalować iOS 15.

Jak przygotować telefon do aktualizacji?

Kilka rzeczy do zaznaczenia przed pobraniem aktualizacji:

  1. Zrób backup, w razie gdyby coś poszło nie tak
  2. Zwolnij trochę miejsca na swoim iPhonie. Aktualizacja iOS prawdopodobnie zajmie sporo miejsca podczas instalacji – a i tak warto zrobić trochę miejsca.
  3. Podłącz urządzenie do zasilania
  4. Upewnij się, że pobierasz przez Wi-Fi, a nie 3G lub 4G, w przeciwnym razie może zabraknąć danych. Sprawdź też, czy to bezpieczna sieć. (Nie zalecamy na przykład instalowania aktualizacji iOS przez hotelową sieć Wi-Fi).

Jesteś gotowy!

Jak zainstalować iOS 15

Otwórz aplikację Ustawienia: dotknij szarej ikony aplikacji z zębatkami, jeśli ją widzisz, lub przejdź do wyszukiwania (przesuwając palcem w dół z dowolnego ekranu głównego) i wpisz Ustawienia.

Przejdź do Ogólne> Aktualizacja oprogramowania i poczekaj, aż iOS sprawdzi nowe aktualizacje. Jeśli iOS 15 jest gotowy do pobrania – i pamiętaj, że wdrożenie jest często nieco opóźnione, kiedy się tego spodziewamy, i może pojawić się na niektórych terytoriach później niż na innych – dowiesz się o tym tutaj. Jeśli nie masz zainstalowanej jednej z nowszych wersji iOS 14 (takiej jak iOS 14.8), możesz zobaczyć iOS 14.8 u góry ekranu i „Dostępne również: uaktualnij do iOS 15” u dołu.

Możesz przeczytać o aktualizacji, stukając Dowiedz się więcej lub wskakuj i stuknij Pobierz i zainstaluj u dołu ekranu.

Wprowadź swój kod dostępu i zaakceptuj warunki, jeśli i kiedy jest to wymagane. Twoje urządzenie pobierze aktualizację w tle i możesz w tym czasie zająć się innymi rzeczami. Po zakończeniu pobierania otrzymasz powiadomienie na swoim iPhonie.

Dlaczego mój iPhone nie instaluje iOS 15?

Oto kilka typowych problemów, które możesz napotkać podczas aktualizacji iPhone’a, oraz nasze sugestie poprawek:

Dlaczego iOS 15 nie jest jeszcze dostępny? 

Jak wspomniano powyżej, wdrożenia iOS nie są przewidywalne. Daj mu godzinę lub dwie i spróbuj ponownie później.

Instalacja iOS 15 zabiera dużo czasu 

Jest to powszechne, zwłaszcza jeśli zainstalujesz aktualizację w dniu jej wydania, gdy serwery Apple są zawsze bardzo zajęte. Traktuj oszacowania czasu podane w interfejsie z przymrużeniem oka.

iOS 15 się nie instaluje 

Sprawdź, czy Twój iPhone jest zgodny, czy korzystasz z sieci Wi-Fi, a nie z sieci komórkowej, oraz czy Twój iPhone jest podłączony do zasilania.

Inne problemy z iOS 15

Zwykle, gdy nowa wersja iOS pojawia się na iPhone’ach, pojawiają się raporty o problemach z rozładowaniem baterii, problemami z połączeniem Wi-Fi i Bluetooth, problemami z aplikacjami i innymi problemami. Poniżej podsumowaliśmy niektóre problemy zgłoszone po zainstalowaniu systemu iOS 15 przez użytkowników — można się spodziewać, że zostaną one rozwiązane w przyszłych aktualizacjach systemu operacyjnego iPhone.

Problemy z baterią

Często zgłaszane jest wyraźne skrócenie żywotności baterii po dużej aktualizacji systemu iOS, ale niekoniecznie jest to spowodowane błędem. Jeśli Twój czas pracy baterii jest krótszy, to prawdopodobnie dlatego, że po aktualizacji wiele procesów będzie działać w tle, gdy system ponownie indeksuje Twoje dane. Na szczęście powinno to być krótkotrwałe, a żywotność baterii wkrótce powróci do normalnego poziomu.

Wyciszanie

Pojawiły się doniesienia, że ​​wyciszenie iPhone’a wycisza dźwięk w poszczególnych aplikacjach – co nie działało przed aktualizacją. Jak ujął to jeden z plakatów Reddit: „Zawsze mogłem słuchać dźwięku (na Instagramie i YouTube), gdy mój telefon jest wyciszony, wystarczy nacisnąć przycisk głośności, a dźwięk będzie dobrze. Ale po aktualizacji do iOS 15 muszę wyłączyć wyciszenie telefonu, aby słuchać dźwięku na Instagramie (posty z opowiadaniami, rolkami i filmami) i YouTube”.

Niewystarczająca pamięć 

Pojawiły się skargi, że iPhone’y zgłaszają niewystarczającą ilość dostępnej pamięci, gdy jest dużo miejsca. Jak ujął to jeden z postów na stronach pomocy Apple: „Po aktualizacji iOS 15 w ustawieniach, która mówi mi, że pamięć iPhone’a jest pełna, ale mam 15 GB nie zniknie. Twardy reset nie pomógł”.

Powiadomienia nie są dostarczane 

Pojawiły się skargi, że powiadomienia z aplikacji takich jak Outlook czy Slack nie są dostarczane. Niektórzy użytkownicy naprawili to, usuwając i ponownie instalując aplikację.

iTunes nie działa 

Niektórzy użytkownicy iPhone’a, którzy polegają na komputerze PC, stwierdzają, że iTunes nie działa, ponieważ brakuje niektórych plików.