Site Loader

Apple znajduje się pod coraz większą presją w Unii Europejskiej w związku z ustawą antymonopolową Digital Markets Act. Nakazuje ona firmie umożliwić użytkownikom instalację aplikacji spoza App Store, aby zwiększyć konkurencję. Znaleziono dowody w kodzie beta iOS 17.2 wskazujące, że firma rzeczywiście zmierza w kierunku umożliwienia sideloadingu na urządzeniach z systemem iOS.

Co to sideloading?

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z terminem, sideloading to proces instalowania aplikacji pozyskanych z źródeł zewnętrznych, a nie z oficjalnego źródła. W przypadku iOS oficjalnym źródłem (i jedynym dostępnym dla użytkowników iPhone’ów i iPadów) jest App Store. Apple nigdy nie zezwalało na sideloading w iOS, ponieważ pozwalałoby to aplikacjom omijać wytyczne App Store.

Jednak Unia Europejska w zeszłym roku uchwaliła Digital Markets Act (DMA), nową ustawę antymonopolową. Skierowana jest ona do dużych firm technologicznych, aby nie wykorzystywały swoich korzyści do podważania konkurencji. Jednym z wymagań DMA jest możliwość instalowania przez użytkowników dowolnych aplikacji ze źródeł zewnętrznych.

Aplikacje spoza App Store w iOS 17.2

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że Apple pracuje nad przygotowaniem systemu iOS 17 do obsługi sideloadingu w Europie. Z kodu beta iOS 17.2 wynika, że te spekulacje są prawdziwe.

iOS 17.2 wprowadza nowe publiczne framework o nazwie “Managed App Distribution”. Choć początkowo mogłoby się wydawać, że to API ma związek z rozwiązaniami MDM do instalowania aplikacji dla przedsiębiorstw (co już jest możliwe w iOS), okazuje się, że Apple pracuje nad czymś znacznie istotniejszym.

Analiza nowego API ujawnia, że posiada ono zadeklarowany punkt końcowy w systemie, co oznacza, że inne aplikacje mogą tworzyć rozszerzenia tego typu. Zagłębiając się dalej, natrafiono na nowe, nieużywane uprawnienie, które umożliwiłoby aplikacjom zewnętrznym instalowanie innych aplikacji. Innymi słowy, twórcy aplikacji mogliby stworzyć swoje własne sklepy z aplikacjami.

API oferuje podstawowe kontrole pobierania, instalowania i aktualizacji aplikacji z zewnętrznych źródeł. Może także sprawdzać, czy aplikacja jest zgodna z danym urządzeniem lub wersją iOS, co już oferuje App Store. To mogłoby być wykorzystane do modernizacji rozwiązań MDM, ale istnieje także inny aspekt.

W kodzie API znaleźliśmy odniesienia do blokady regionalnej, co sugeruje, że Apple może ograniczyć dostęp do niego do konkretnych krajów. To nie miałoby sensu w przypadku rozwiązań MDM. Jest jednak zrozumiałe, gdy chodzi o umożliwienie sideloadingu tylko w krajach, gdzie tego wymagają władze. Dokładnie tak jak ma to miejsce w Unii Europejskiej.

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że Apple opracowało nowy system ograniczania funkcji iOS w zależności od lokalizacji użytkownika.

Kiedy to nastąpi?

Teoretycznie firma Apple musi dostosować się do przepisów ustawy DMA do marca 2024 roku. Firma nawet przyznała w dokumencie Form 10-K, że spodziewa się wprowadzenia zmian, które wpłyną na model biznesowy App Store.

Jednocześnie Apple będzie odwoływać się do Unii Europejskiej w sprawie uwzględnienia App Store w ramach Digital Markets Act, co nie jest niespodzianką. Firma prawdopodobnie zrobi wszystko, aby zachować iOS App Store. Niemniej jednak iOS 17 wydaje się być gotowy do obsługi sideloadingu.

Sprawdź nasze inne artykuły: