Site Loader
macbook pro m3

Po zaprezentowaniu nowych modeli MacBooków Pro w zeszłym tygodniu, Apple zaskoczyło niektórych wprowadzeniem podstawowego modelu 14-calowego MacBook Pro z chipem M3. Zastąpił on wycofanego 13-calowego MacBook’a Pro z chipem M2.

8GB RAM w 2023 roku – hit czy kit?

14-calowy MacBook Pro M3 z 8 GB pamięci RAM, w cenie początkowej 8999zł jest o 1500 złotych droższy od startowej ceny wycofanego już modelu MacBooka Pro M2, który również wyposażony jest w 8 GB RAM. Użytkownicy mogą wybrać opcje z 16 GB lub 24 GB pamięci RAM przy zakupie, ale te konfiguracje kosztują dodatkowo 1200 lub 2400 złotych więcej. Pamięci nie można rozszerzyć w przyszłości ze względu na architekturę pamięci Apple.

macbook pro m3 tasks

To spowodowało krytykę ze strony użytkowników, którzy argumentują,
że 8 GB to niewystarczająca ilość pamięci RAM dla większości profesjonalnych zastosowań twórczych. Według nich 16 GB powinno być absolutnym minimum dla maszyny oznaczonej jako “Pro”. A to wszystko bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków w wysokości kilku tysięcy złotych.

Czym broni się podstawowy MacBook Pro 14″ z procesorem M3?

W ostatnim wywiadzie z chińskim inżynierem ML i twórcą treści Lin YilYi, wiceprezes ds. marketingu produktów na całym świecie w Apple, Bob Borchers, bezpośrednio odpowiedział na tę krytykę. Po tym, jak YilYi określił podstawowy MacBook Pro M3 z 8 GB RAM jako “jeden z głównych problemów” potencjalnych nabywców, Borchers odpowiedział:

“Porównywanie naszej pamięci do pamięci innych komputerów faktycznie nie jest równoważne. To ze względu na to, że mamy bardzo efektywne wykorzystanie pamięci, korzystamy z kompresji pamięci i mamy zjednoczoną architekturę pamięci. Tak naprawdę, 8 GB w MacBooku Pro M3 jest prawdopodobnie równoważne 16 GB w konkurencyjnych sprzętach. Po prostu jesteśmy w stanie wykorzystać go znacznie efektywniej. Dlatego powiedziałbym, że ludzie powinni spróbować pracy na tych systemach i robić na nim to, co normalnie by robili. A przekonają się, że osiągną niesamowite wyniki. Jeśli spojrzeć na surowe dane i możliwości tych systemów, to naprawdę jest to fenomenalne. To jest miejsce, gdzie ludzie powinni spojrzeć poza specyfikacje i zrozumieć, jak ta technologia jest wykorzystywana. To jest prawdziwy test.”

macbook pro m3 heavy user

Warto zauważyć, że MacBook Pro 14″ z 8 GB pamięci RAM mimo, że jest droższy od modelu M2 MacBooka Pro, którego zastępuje, to oferuje wiele innych korzyści, które warto wziąć pod uwagę.Oprócz szybszego procesora są to między innymi większy, jaśniejszy wyświetlacz mini-LED Liquid Retina XDR, obsługa odświeżania obrazu
z częstotliwością 120 Hz ProMotion oraz lepsza wydajność baterii.
Inne ulepszenia obejmują dodatkowe porty, lepszą kamerę FaceTime HD
o rozdzielczości 1080p, system dźwięku z sześcioma głośnikami, obsługę Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3.

macbook pro m3 liquid retina

Co myślisz o dostarczanych w podstawowej konfiguracji 8 GB pamięci RAM w MacBooku Pro M3? Czy spełniają one Twoje wymagania? Czy uważasz, że maszyna “Pro” jest zbyt słabo wyposażona do Twoich zastosowań?

Sprawdź nasze inne artykuły: