Site Loader

Jak informuje Mark Gurman z Bloomberga, firma Apple chwilowo wstrzymuje pracę nad swoimi nowymi, przyszłorocznymi systemami. Chodzi o iOS 18, macOS 15 oraz iPadOS 18. Dlaczego gigant z Cupertino zdecydował się na taki ruch?

Przerwy w rozwoju, czyli Apple w tarapatach

Jak dobrze wiemy, najnowsze sprzęty i systemy od Apple nie cieszą się zbyt dobrą opinią. To wszystko za sprawą licznych błędów w systemach, czy wpadkach przy produkcji i premierze nowych urządzeń (np. iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max). Chyba każdy doświadczył problemów z baterią na nowym iOS 17, czytał o przegrzewaniu się nowych iPhone 15 Pro, czy też widział crash-testy nowych urządzeń kalifornijskiej firmy. Te wszystkie problemy od kilku miesięcy tylko się mnożyły.

Źródło: CNN

Prace nad przyszłymi aktualizacjami wstrzymane

Zespół inżynierów oprogramowania Apple pod przywództwem Craiga Federighiego odkrył zbyt wiele błędów w obecnych wersjach systemów. Doprowadziło to do decyzji o wstrzymaniu prac nad najnowszymi systemami, które światło dzienne ujrzą dopiero podczas WWDC w 2024 roku. Choć do tego wydarzenia dzieli nas około 7 miesięcy, firma już pracuje nad nowymi funkcjami. Decyzja o chwilowym przerwaniu rozwijania nowych systemów wydaje się jednak słuszna, w świetle ostatnich, namnażających się błędów i bugów. Inżynierowie wolą poświęcić tydzień na rozwiązanie problemów i poprawę wydajności w tym, co zostało już stworzone, zamiast rozwijać kolejne oprogramowanie.

Choć opóźnienie w rozwoju może stanowić problem w wielu przypadkach, to tygodniowe opóźnienie przy tak długich czasach rozwoju jest rozważnym sposobem na minimalizowanie błędów, które mogłyby znaleźć się w ostatecznym oprogramowaniu.

Nie wszystko więc stracone, gdyż po zakończeniu przerwy zespół powróci do pracy nad nowymi funkcjami, które zobaczymy już w iOS 18, macOS 15 czy iPadOS 18.

Co nowego w iOS 18? – przewidywania

System iOS 18 prawdopodobnie nie przyniesie zbyt wielu zmian, a te będą skupiać się jedynie na rozwoju Siri i wprowadzaniu AI, czyli sztucznej inteligencji do oprogramowania. Apple chce, aby Siri mogło pomagać użytkownikom w automatyzacji skomplikowanych, wieloetapowych zadań za pomocą poleceń głosowych.

ios 18 co nowego przewidywania
Źródło: MacRumors

Jako przykład, Siri będzie mogło wykonać coś takiego jak zrobienie serii pięciu zdjęć, przekształcenie ich w plik GIF i wysłanie gotowego GIFa do znajomego, wszystko to jednym pojedynczym działaniem. Automatyczne przekształcanie zdjęć w plik GIF jest już możliwe za pomocą aplikacji Shortcuts, ale trzeba to skonfigurować ręcznie.

Funkcje Siri będą podobne do tego, co jest możliwe dzięki aplikacji Shortcuts, i prawdopodobnie zobaczymy głębszą integrację Siri z Shortcuts. Shortcuts stały się istotną częścią systemu operacyjnego iPhone’a i można je wykorzystać do wykonywania potężnych zadań automatycznych. Apple utrzymuje galerię opcji Shortcut do wszystkiego, począwszy od usuwania tła z obrazów, aż po tworzenie listy zadań.

Wśród nowych funkcji znajdować się może także zmodernizowana interakcja między Siri a aplikacją Wiadomości. Umożliwiałaby ona użytkownikom zadawanie skomplikowanych pytań i efektywniejsze automatyczne uzupełnianie zdań. Zespół Craiga Federighiego bada także możliwość integracji sztucznej inteligencji w Xcode, aby pomóc programistom w szybszym pisaniu kodu. To pozwoliłoby się im zbliżyć do usług, takich jak GitHub Copilot od Microsoftu.

Ponadto pracownicy Apple starają się dodać sztuczną inteligencję do jak największej liczby aplikacji Apple, w tym funkcji w Apple Music. Planowane są opcje, takie jak automatycznie generowane playlisty, aplikacja do pracy
i tworzenia prezentacji, gdzie sztuczna inteligencja mogłaby pomóc
w pisaniu lub tworzeniu slajdów. Apple testuje także wykorzystanie sztucznej inteligencji generatywnej wewnętrznych aplikacji obsługi klienta w ramach AppleCare.

Sprawdź nasze inne artykuły: