Site Loader

W tym roku zmienił się sposób ładowania iPhone’ów wraz z premierą modeli 15 i 15 Pro. Apple zastąpiło swoje własne gniazdo Lightning portem USB-C, dzięki czemu możesz naładować swój smartfon praktycznie każdym kablem USB-C i zasilaczem USB-C jaki znajdziesz w sklepach. Ale co dokładnie zrobić i jakich kryteriów się trzymać, aby naładować baterię w nowym iPhone tak szybko, jak to możliwe?

Zaleta portu USB-C w iPhone

Ponieważ USB-C to otwarty standard, możesz używać praktycznie każdego kabla USB-C, jaki znajdziesz. iPhone 15 jest dostarczany z ładnym, plecionym kablem w opakowaniu, ale możesz używać dowolnego kabla USB-C, łącznie z tymi reklamowanymi jako kable do telefonów ‘Android’. Jednak jeśli wydaje Ci się, że Twój iPhone ładuje się wolno, prawdopodobnie musisz zmienić zasilacz.

Kiedyś, gdy Apple dołączało akcesoria do pudełka, iPhone był wyposażony w małe zasilacze o mocy 5 watów. Ponieważ były one dołączane do iPhone’a przez bardzo długi czas, jest ich na świecie wiele. Jeśli taki posiadasz, to całkowicie bezpieczne jest jego użycie z iPhone’em 15; potrzebujesz tylko kabla USB-C do USB-A, aby go podłączyć. Jednakże, zasila on telefon tylko z maksymalną mocą 5W. Taka moc była wystarczająca, gdy pojemności baterii smartfonów były znacznie mniejsze kilka lat temu. Dzisiaj baterie iPhone’ów są znacznie większe. W rezultacie ładowanie z prędkością 5 watów może zająć cztery lub pięć godzin, aby naładować baterię od zera do 100%. To strasznie wolno.

Szybkie ładowanie iPhone 15

Aby szybko ładować iPhone’a 15, potrzebujesz zasilacza o większej mocy. Port USB-C iPhone’a technicznie może przyjmować prąd o maksymalnej mocy do 27 watów. Dlatego, korzystając z kabla USB-C i zasilacza USB-C Apple o mocy minimum 20 W, możesz naładować iPhone’a 15 od zera do 50% w około 30 minut i od zera do 100% w poniżej 2 godzin. Jednak nie jesteś ograniczony wyłącznie do korzystania z akcesoriów Apple. Na rynku dostępne są zasilacze USB-C o wyższej mocy, które są wygodniejsze niż te od Apple. Bezpieczne jest również korzystanie z zasilaczy o wyższej mocy niż 27 watów; automatycznie naładują one Twój iPhone z maksymalną prędkością, jaką on obsługuje.

Oznacza to, że jeśli masz zasilacz USB-C do MacBooka, możesz go użyć i naładować swój telefon z pełną prędkością. Jeśli sam MacBook jest podłączony do zasilania i się ładuje, możesz nawet podłączyć telefon do jednego z portów USB-C laptopa i ładować go prawie z pełną prędkością. W rzeczywistości, USB-C oznacza, że teraz możesz szybko ładować wszystkie swoje urządzenia Apple tym samym kablem i zasilaczem MacBooka o mocy 60 watów (lub wyższej).

Zalety szybkiego ładowania:

  1. Szybsze naładowanie baterii: Oczywistą zaletą jest znacznie krótszy czas ładowania. Szybkie ładowanie pozwala użytkownikom szybko naładować swoje urządzenia, co jest szczególnie korzystne w sytuacjach, gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do pełnej mocy.
  2. Wygodne ładowanie w podróży. Dla osób podróżujących, szybkie ładowanie oznacza, że mogą one skorzystać z krótszych okresów dostępności gniazda ładowania. Na przykład w samochodzie, na lotnisku lub w kawiarniach, aby naładować swoje iPhone’y.
  3. Elastyczność zasilania. Szybkie ładowanie umożliwia korzystanie z różnych zasilaczy, w tym tych o wyższej mocy. Daje to użytkownikom większą elastyczność przy wyborze zasilacza do swoich potrzeb.

Wady szybkiego ładowania:

  1. Wpływ na trwałość baterii. Szybkie ładowanie może potencjalnie wpływać na długoterminową trwałość baterii. Wysokie prądy ładowania i temperatury mogą przyspieszyć degradację baterii w porównaniu do ładowania o niższej mocy.
  2. Konieczność posiadania specjalnego zasilacza. Aby skorzystać z pełnej szybkości ładowania, użytkownicy muszą mieć zasilacz o odpowiedniej mocy. Jeśli nie mają dostępu do takiego zasilacza, nie mogą cieszyć się pełnym potencjałem szybkiego ładowania.
  3. Potencjalne ryzyko przegrzewania. Szybkie ładowanie generuje większą ilość ciepła niż ładowanie o niższej mocy. Taki proces może więc powodować przegrzewanie urządzenia, szczególnie gdy użytkownik korzysta jednocześnie z telefonu podczas ładowania.
  4. Wymagane są specjalne kable. Czasami do szybkiego ładowania wymagane są specjalne kable, które mogą być droższe lub mniej powszechne niż standardowe kable USB-C.

Podsumowując, szybkie ładowanie iPhone ma wiele zalet, takich jak szybsze naładowanie i większa elastyczność w zasilaniu. Niesie jednak także ze sobą pewne ryzyko wpływu na trwałość baterii i może wymagać specjalnych zasilaczy oraz kabli. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika i tego, jakie są dla niego priorytety.

Sprawdź nasze inne artykuły: