Site Loader

MacBook Pro i iMac oficjalnie zaprezentowane.

Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy w zeszłym tygodniu – firma Apple podczas wydarzenia “Scary fast” ogłosiła nową generację MacBooków Pro oraz iMac’a. Nowe komputery zostały wyposażone w procesory Apple M3, M3 Pro i M3 Max, które również zaprezentowano podczas tej konferencji.

Nowy MacBook Pro 14″ / 16″ – co nowego?

Podczas wydarzenia “Szybko, aż strach” firma pokazała dwa modele MacBooka Pro 14-calowego oraz 16-calowy MacBook Pro. Jeśli chodzi o budowę urządzeń to w tej kwestii nic się nie zmieniło. Wprowadzono za to nowy kolor obudowy – Space Black, czyli gwiezdna czerń. Wygląda dosyć podobnie do koloru Midnight znanego z MacBooków Air M2. Wyróżnia się jednak tym, że sam materiał powinien się zdecydowanie mniej “palcować”. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że wybór takiego koloru ograniczony jest jedynie do modeli z procesorem M3 Pro / M3 Max.

MacBook Pro 14" Apple M3 Space Black
Nowy MacBook Pro w kolorze Space Black

Co bardziej istotne – gigant z Cupertino zdecydował się wycofać 13-calowego MacBooka Pro ze swojej oferty. Tym samym oznacza to, że oficjalnie zakończono produkcję oraz sprzedaż ostatniego modelu Mac’a z Touch Barem. Zastąpi go 14-calowy MacBook Pro ze standardowym procesorem Apple M3, który w odróżnieniu od wyższych wersji posiada jedynie dwa porty USB-C zamiast trzech. Nie posiada także żadnego, który obsługiwałby technologię Thunderbolt 4.

MacBook Pro 14" Apple M3
MacBook Pro 14″ z procesorem Apple M3

Każdy model nowej serii posiada wyświetlacz Liquid Retina XDR, który jest teraz o 20 procent jaśniejszy niż w poprzednikach. Wbudowany aparat 1080p oraz system dźwięku z sześcioma głośnikami to kolejne istotne funkcje. Nowe MacBooki Pro oferują nawet do 22 godzin pracy na baterii. Wyświetlacz osiąga 1 000 nitów stałej jasności i 1 600 nitów w jasności szczytowej dla treści HDR.

Apple twierdzi, że 14-calowy MacBook Pro M3 jest nawet o 60 procent szybszy niż MacBook Pro 13″ z procesorem M1. Dla bardziej wymagających użytkowników, modele MacBook Pro M3 Pro 14 cali i 16 cali są nawet o 40 procent szybsze niż model 16 cali z procesorem M1 Pro.

Nowy iMac 24″ – w końcu zaktualizowany

Pierwsza generacja iMac’a 24″ zadebiutowała w 2021 roku. Zadebiutował on wtedy z procesorem Apple M1. Użytkownicy i fani stacjonarnego komputera typu All in One z nadgryzionym jabłkiem musieli czekać ponad dwa lata na aktualizację tego modelu.

Nowy iMac debiutuje z procesorem Apple M3, a w podstawowej wersji tego modelu otrzymujemy 8-rdzeniowy CPU i GPU, 8GB pamięci RAM oraz 256GB pamięci wewnętrznej. Procesor możemy zaktualizować do wariantu z 10 rdzeniami GPU. iMac nie doczekał się niestety wersji procesora Pro ani Max. Maksymalna ilość pamięci RAM w jaką możemy wyposażyć nowego iMac’a to 24GB. Jeśli zaś chodzi o dysk – 2TB to górny limit. Sama konstrukcja również pozostała bez zmian, a dołączone akcesoria nadal posiadają wbudowany port Lightning.

iMac 24" Apple M3
Wszystkie wersje kolorystyczne nowego iMac 24″ M3

Czym wyróżnia się procesor Apple M3, M3 Pro i M3 Max?

Standardowy chip Apple M3 w MacBooku Pro 14″ wyposażony jest w 8-rdzeni CPU i 10-rdzeni GPU bez możliwości ich zwiększenia. Jeśli chodzi o ten sam procesor w iMac’u, to jest on okrojony z dwóch rdzeni procesora graficznego.

Chip M3 Pro może mieć nawet do 12-rdzeni CPU i do 18-rdzeni GPU.
Chip M3 Max do 16-rdzeni CPU i do 40-rdzeni GPU.

Procesory Apple M3, M3 Pro i M3 Max produkowane w technologii 3 nanometrów oferują szybszy, bardziej efektywny procesor graficzny nowej generacji. Posiadają technologię “Dynamic Caching“, co oznacza, że GPU przydziela używanie pamięci lokalnej w czasie rzeczywistym w sprzęcie, zapewniając, że tylko dokładna ilość pamięci jest używana do każdego zadania.

Apple M3, Apple M3 Pro, Apple M3 Max
Nowe procesory Apple M3

Nowe procesory obsługują ray-tracing, czyli technikę renderowania bardzo realistycznych obrazów, poprzez śledzenie ścieżki pojedynczych promieni światła w ich interakcji z powierzchniami w scenie 3D.

Procesory Apple M3, M3 Pro i M3 Max wyposażyć można w odpowiednio maksymalnie do 24 GB, 36 GB i 128 GB pamięci RAM.

Nowy MacBook Pro 14″ / 16″ i iMac 24″ z procesorem Apple M3 – polskie ceny

Podstawowy MacBook Pro 14-calowy z procesorem Apple M3 w konfiguracji 8CPU/10GPU, 8GB/512GB kosztuje 8.999 złotych.

Cena za nowego MacBook Pro 14″ z procesorem Apple M3 Pro rozpoczyna się od kwoty 11.499 złotych. W tej cenie otrzymujemy 11 rdzeni CPU i 14 GPU, 18GB RAM oraz 512GB SSD.

Za bazowego MacBook’a Pro w rozmiarze 16 cali będziemy musieli zapłacić 13.999 złotych.

Najdroższa konfiguracja nowego MacBooka Pro 16″ to wydatek rzędu 42 tysięcy złotych (!). W tej cenie otrzymujemy procesor Apple M3 Max, 128GB pamięci RAM oraz 8TB pamięci wewnętrznej.

Najdroższy MacBook Pro

Jeśli chodzi o komputer iMac 24″ ceny startują już od 7.499 złotych za wersję 8/256GB.

Gdzie i kiedy będzie można zakupić nowego MacBook Pro / iMac?

Przedsprzedaż nowych komputerów od Apple już się rozpoczęła na stronie sklepu producenta – link

Oficjalna sprzedaż we wszystkich kanałach sprzedaży rozpocznie się już 7 listopada 2023r.

Sprawdź nasze inne artykuły: