Site Loader

Firma Apple we wrześniu każdego roku prezentuje swoje nowe smartfony oraz inne urządzenia, a także systemy operacyjne podczas konferencji Apple Event. Tym razem nie będzie inaczej, bowiem mówi się o aż 4 nowych modelach telefonów z serii iPhone 15. Co nas zatem czeka?

iPhone 15 / 15 Plus / 15 Pro / 15 Pro Max (Ultra) – co nowego, specyfikacja, jakie funkcje?

Portfolio smartfonów od Apple zasilą między innymi tańsze z modeli, czyli iPhone 15 oraz iPhone 15 Plus. Urządzenia te napędzać będzie procesor Apple A16 Bionic, znany dobrze z zeszłorocznego iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max. W połączeniu z 6GB pamięci RAM da nam to dosyć dobry zapas wydajności. Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną obu urządzeń, dalej stawkę otwierać będą modele z 128GB na pokładzie.

Przechodząc do flagowych modeli firmy z Cupertino zaprezentowane zostaną nam modele iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max (który może otrzymać przydomek “Ultra”). W tych urządzeniach znajdzie się procesor Apple A17 Bionic o taktowaniu 3,7GHz wykonany w nowym, rewolucyjnym procesie 3nm. Technologia ta zapewni wyższą wydajność, a także lepsze czasy pracy baterii. Tutaj również do dyspozycji użytkownika będziemy mieli 6GB pamięci RAM. Zmieni się natomiast podstawowa opcja pamięciowa – wzrost z 128GB na 256GB pamięci wewnętrznej w podstawie z pewnością zadowoli wielu miłośników flagowych smartfonów z nadgryzionym jabłkiem. Maksymalna pojemność pamięci w modelach Pro może wynosić nawet 2TB.

iphone 15 pro red

Wyświetlacz w iPhone 15

Do modeli iPhone 15 i 15 Plus trafić ma wyświetlacz Super Retina XDR OLED z Dynamic Island. Mniejsza “piętnastka” będzie mieć przekątną ekranu 6,1″, natomiast jej większy brat – 6,7″. Nie ma jednak co liczyć na 120Hz odświeżanie, czy funkcję Always On Display. Te funkcje w dalszym ciągu będą zarezerwowane dla modeli Pro.

W iPhone 15 Pro i 15 Pro Max wyświetlacz nie ulegnie drastycznym zmianom, zmniejszy się jedynie szerokość ramki wyświetlacza do 1,5mm.

iphone 15 pro lcd

Aparat w iPhone 15 i 15 Pro

iPhone 15 i 15 Plus otrzymają dosyć spory upgrade, jeśli chodzi o moduł aparatu. Według pogłosek ma trafić do nich 48-megapixelowy aparat z trójwarstwowym sensorem od firmy Sony. Sensor ten umożliwi przepuszczanie większej ilości światła, co pozwoli na wykonywanie jeszcze lepszych zdjęć w formacie Apple ProRAW.

Ten sam sensor ujrzymy w modelu 15 Pro i 15 Pro Max (Ultra). Ponadto do droższego modelu z serii Pro trafi obiektyw peryskopowy, umożliwiający wykonywanie zdjęć przy użyciu nawet 6-krotnego zoom’u optycznego.

iphone 15 pro max ultra periscope camera obiektyw peryskopowy

Bateria – istna ewolucja

W internecie pojawia się coraz więcej plotek, które sugerują, że nowe iPhone’y będą miały pojemniejszą baterię. Różnica względem ich poprzedników sięga nawet 18% na korzyść nowych modeli!

Dla przykładu:

  • iPhone 15: 3877mAh (w 14-tce – 3279mAh)
  • iP 15+: 4912mAh (w 14 Plus: 4325mAh)
  • iPhone 15 Pro: 3650mAh (w 14 Pro: 3200mAh)
  • iPhone 15 Pro Max: 4852mAh (w 14 Pro Max: 4323mAh)

Port USB-C w serii iPhone 15

W wyniku nacisków ze strony Unii Europejskiej, która od przyszłego roku będzie wymagała portu USB-C we wszystkich nowych smartfonach, gigant z Cupertino wprowadzi wspomniany port do swoich nowych urządzeń. Mimo wszystko akcesoria będą w dalszym ciągu wymagać certyfikatu MFi, w celu poprawnego działania z iPhonem. Rozwiązanie te jest już dobrze znane z technologii Lightning. Przepustowość portu będzie jednak ograniczona w przypadku tańszych modeli do 480 megabitów / sekundę. Porty w modelach Pro będą zgodne z standardem Thunderbolt 3, który pozwala na przepustowość do 40Gbit / sek. 

usb-c

Obudowa

Modele Pro mogą doczekać się gruntownej zmiany wyglądu. Chodzi tu o obudowę, która w nowych urządzeniach prawdopodobnie będzie wykonana z tytanu. Jest to bardzo wytrzymały i lekki materiał, co przełożyłoby się na mniejszą wagę urządzenia. Problemem jest jednak koszt produkcji obudowy z tego materiału. Gdyby firma Apple zdecydowała się na jego użycie – ceny za urządzenia mogłyby drastycznie wzrosnąć.

titanium iphone frame

Przyciski

Ostatnie plotki oraz etui, które dochodzą już do pierwszych hurtowni mocno sugerują zmiany w przyciskach w nowych modelach iPhone 15 Pro i 15 Pro Max.

Przyciski głośności oraz tzw. przycisk Mute Switch mogą zostać zunifikowane, czyli byłyby dotykowe / nie-klikalne. Dodatkowo wspomniany suwak wyciszania telefonu mógłby zostać zmieniony w “Action Button“, czyli programowalny przycisk znany z Apple Watch Ultra. Za jego pomocą moglibyśmy zaprogramować daną funkcję, np. uruchomienia aparatu, włączenia latarki, itp.

Ile będzie kosztować iPhone 15?

Ceny nowych modeli nie są oficjalnie znane, jednak różne źródła przeprowadzają co roku trafne przewidywania. Sugerując się sytuacją ekonomiczną, taką jak inflacja, kurs walut, czy koszt komponentów możemy mniej więcej określić jakie ceny czekają nas we wrześniu.

Szacuje się, że modele 15 oraz 15 Plus nie będą droższe niż ich poprzednicy – ceny mają pozostać odpowiednio na poziomie $799 oraz $899 za podstawowe wersje 128GB.

To teoretycznie dałoby nam ponownie cenę 5199 zł za zwykłą 15tkę oraz 5899zł za większego brata. Musimy jednak brać pod uwagę osłabiony kurs dolara w stosunku do mocnej złotówki. To pozwala pokładać nam nadzieję w tym, że te modele mogą być tym razem tańsze. Możliwe, że nawet o 1000zł mniej względem ubiegłego roku.

Zupełnie odmienna sytuacja czeka ceny za modele 15 Pro i Pro Max. Z racji na zastosowanie nowych, zaawansowanych technologii a także nowego typu obudowy cena za 15 Pro i Ultra może być jeszcze wyższa niż za modele zeszłoroczne. Poniżej przewidywane ceny:

  • iPhone 15 Pro: 1099 dolarów (w porównaniu do 999 dolarów za 14 Pro)
  • iPhone 15 Pro Max: 1299 dolarów (w porównaniu do 1099 dolarów za 14 Pro Max)

Jeśli więc ktoś z Was zastanawiał się nad nowym flagowcem od Apple musi liczyć się ze znacznie wyższą ceną.

Podsumowanie

Jak widać nowe smartfony od Apple dostaną dosyć dobry upgrade i z pewnością znajdzie się rzesza klientów, która skusi się na jeden z produktów. Podane przez nas ceny należy jednak traktować z pewną dozą ostrożności. Na oficjalne ceny bowiem przyjdzie nam poczekać do wrześniowej konferencji Apple, która odbędzie się 12 lub 13 września 2023r. Nowe iPhone’y trafią do przedsprzedaży 22 września.

Jeśli uważasz, że nowy model iPhone nie jest ci potrzebny, ale Twojemu przydałoby się odświeżenie, wymiana szybki lub baterii zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu.

Sprawdź nasze inne artykuły:
[kkstarratings]